1. Úvod

1.1. Jak zkompilovat systém LFS

Systém LFS bude zkompilován pomocí předem nainstalované Linuxové distribuce (jako Debian, Mandrake, Red Hat nebo SuSE). Tento existující Linuxový systém (hostitel) bude použit jako startovací bod, aby nabídnul potřebné programy včetně kompilátoru, linkeru a příkazové řádky (shellu) ke kompilaci nového systému. Tyto nástroje zpřístupníte zvolením “vývojové” volby během instalace hostitelského systému.

Jako alternativu pro instalaci celé distribuce na váš počítač, můžete použít Linux From Scratch LiveCD. CD pracuje stejně dobře jako hostitelský systém a nabízí všechny nástroje, které potřebujete, abyste mohli úspěšně postupovat podle instrukcí v této knize. Dále se na CD nachází všechny zdrojové balíčky, patche a tato kniha. Jestli máte CD, není již nutné přípojení do sítě ani stahování dalších balíčků. Pro další informace o LFS LiveCD nebo ke stažení kopie navštivte http://www.linuxfromscratch.org/livecd/.

Chapter 2 této knihy popisuje jak vytvořit nový Linuxový oddíl a systém souborů, na kterém bude nový systém LFS kompilován a instalován. Chapter 3 vysvětluje, které balíčky a patche musíte stáhnout, abyste mohli zkompilovat systém LFS, a jak je uložit na novém systému souborů. Chapter 4 popisuje nastavení pro funkční pracovní prostředí. Prosím čtete Chapter 4 pozorně, protože vysvětluje několik důležitých problémů, kterých by se měl vývojař vyvarovat před začátkem práce s Chapter 5 a následujícími.

Chapter 5 vysvětluje instalaci balíčků tvořících základní vývojový celek, který bude použit ke kompilaci systému v Chapter 6. Některé z těch balíčků jsou důležité pro vyřešení kruhových závislostí — například pro kompilaci kompilátoru, potřebujete kompilátor.

Chapter 5 také ukazuje, jak postavit prvním průchodem nástoje jako Binutils a GCC (první průchod znamená, že tyto základní balíčky budou reinstalovány podruhé). Následující krok je kompilace Glibc, knihovny C. Glibc bude kompilována nástrojovými programy postavenými prvním průchodem. Poté bude zkompilována druhá část nástojů, avšak ty budou již dynamicky nalinkovány přes nově zkompilovanou Glibc. Ve zbývající části této kapitoly budou balíčky kompilovány nástroji získanými druhým průchodem. Až toto bude hotovo, instalce LFS už nebude záviset dále na hostitelské distribuci z vyjímkou běžícího jádra.

Ačkoliv se může zpočátku zdát dost práce s izolací nového systému od hostitelské distribuce, kompletní vysvětlení najdete na začátku Chapter 5.

V Chapter 6, bude postaven plný systém LFS. Program chroot (change root) je použit ke vstupu do virtuálního prostředí a startu nového shellu, jehož hlavní adresář bude na oddílu s LFS. Je to velmi podobné s restartováním a instruováním jádra k připojení oddílu s LFS jako hlavního oddílu. Systém ve skutečnosti nerestartuje, ale pouze chrootuje, protože by tvorba bootovatelného systému byla zbytečně vynaloženou prací. Hlavní výhoda je, že “chrootování” umožňuje používání hostitele při stavbě LFS. Při čekání na kompilaci balíčku se uživatel může přepnout do jiné virtuální konzole (VC), nebo plochy X a pokračovat v práci jako normálně.

K dokončení instalace jsou nainstalovány LFS-Bootovací skripty v Chapter 7 a jádro se zavaděčem systému jsou nastaveny v Chapter 8. Chapter 9 obsahuje informace o využití získaných zkušeností mimo tuto knihu. Poté co budou všechny kroky z této knihy dokončeny, můžete počítač restartovat do nového systému LFS.

Toto je tedy v kostce. Detailní informace o každém kroku jsou diskutovány v následujících kapitolách a popisech balíčků. Témata, která se mohou zdát komplikovaná, budou vysvětlena, aby čtenář mohl vstoupit do dobrodružství LFS.