2. Ke čtenářům

Je mnoho důvodů, proč někdo může chtít číst tuto knihu. Hlavní důvod je instalace Linuxu ze zdrojových kódů. Mnoho lidí si položí otázku “proč kompilovat Linux ze zdrojových kódů, když lze stáhnout hotový systém?” Toto je dobrá otázka pro tuto sekci.

Jeden důležitý důvod pro existenci LFS je pomoct lidem naučit se, jak Linux pracuje. Kompilace Linuxu pomáhá ukázat, jak jednotlivé části Linuxu zapadají do sebe a jak jedna věc závisí na jiné. Jedna z nejlepších věcí, kterou tato výuka nabízí, je možnost přispůsobit si Linuxu vlastním potřebám.

Hlavní výhoda LFS je, že uživatelé Linuxu mají větší kontrolu nad systémem a nejsou závislí na něčí implementaci Linuxu. S LFS vy sedíte na místě řidiče a diktujete si každou část systému, jako rozložení adresářů a nastavení bootovacích skriptů. Také řídíte kde, kdy a jak jsou programy nainstalované.

Další výhoda LFS je možnost vytvořit si velmi kompaktní Linux. Při instalaci normální distribuce jste často nuceni si nainstalovat i programy, které pravděpodobně nikdy nepoužijete. Tyto programy zbytečně zabírají místo, v horším případě plýtvají výkonen procesoru. Není těžké zkompilovat LFS systém, který má méně než 100 megabytů (MB) a je tedy značně menší než většina existujících distribucí. Stále vám to připadá jako hodně místa? Někteří z nás pracují na velmi malém LFS systému. Úspěšně jsme zkompilovali systém, který je určen k běhu webového serveru Apache a má přibližně 8 MB. Po dalším zmenšení může velikost klesnout na 5 MB nebo méně. Zkuste to s běžnou distribucí! Toto je pouze jedna z mnoho výhod navrhování vaší vlastní Linuxuvé implementace.

Můžeme přirovnat Linuxové distribuce k hamburgeru prodáváném v rychlém občerstvení — nemáte žádnou představu z čeho je připraven. LFS vám naproti tomu nedává hamburger, raději nabízí recept na přípravu dobrého hamburgeru. Toto umožňuje změnu receptu, odstranění nežádoucích ingredincí a přidání vlastních ingrediencí na zlepšení chuti. Když jste spokojeni, přesunete se k přípravě. Můžeme jej připravit různými způsoby — grilovat, péct, smažit, nebo jej opékat.

Dalé můžeme připodobnit LFS s dokončeným domem. LFS nabízí základní plán domu, ale je na vás, jak si jej dále upravíte. LFS nabízí svobodu přizpůsobení plánů během celého procesu k uživatelovým potřebám.

Další výhoda vlastnoručně zkompilovaného Linuxu je bezpečnost. Kompilací celého systému ze zdrojových kódů můžete rozhodovat o aplikaci požadováných patchů. Nemusíte již čekat, než někdo zkompiluje binární balíček a odstraní bezpečnostní chybu. Bez toho, že prozkoumáte a zkompilujete balíček vlastnoručně, nemáte jistotu, že nový balíček byl zkompilován správně a zabezpečuje chybu.

Cílem projektu Linux From Scratch je postavit kompletní a použitelný základní systém. Čtenáři, kteří si nechtějí zkompilovat vlastní Linux ze zdrojových kódů, nezískají v této knize žádné informace. Pokud chcete pouze vědět, jak počítač startuje, doporučujeme “From Power Up To Bash Prompt” HOWTO, které se nachází na http://axiom.anu.edu.au/~okeefe/p2b/ nebo na stránkách The Linux Documentation Project's (TLDP) http://www.tldp.org/HOWTO/From-PowerUp-To-Bash-Prompt-HOWTO.html. Toto HOWTO postaví systém podobný jako v této knize, ale zaměřuje se pouze na systém schopný nabootování do přikazové řádky BASH. Můžete je porovnat. Pokud chcete postavit Linux a přitom se jej naučit, potom je tato kniha ta pravá volba pro vás.

Jak vidíte, existuje mnoho dobrých důvodů postavit váš vlastní LFS systém. Tato část je pouze špičkou ledovce. Pokud budete pokračovat v LFS, můžete se toho o Linuxu mnoho dozvědět.