Předmluva

1. Úvod

Moje zkušenosti s Linuxem začaly v roce 1998, kdy jsem stáhnul a nainstaloval svou první distribuci. Poté co jsem s ní chvilku pracoval, zjistil jsem, že mi nevyhovuje. Například jsem neměl rád uspořádání startovacích skriptů nebo výchozí nastavení programů. Vyzkoušel jsem hodně dalších distribucí. Každá měla svá pro a proti. Nakonec jsem našel zadostiučinění ve vlastním Linuxu, postavil jsem si Linux od základů.

Co to znamená? Rozhodnul jsem se použít zdrojové kódy, žádné CD-ROM ani bootovací disky, které nainstalují základní programy. K vývoji mého systému jsem použil systém, jenž jsem měl nainstalovaný. Tento “perfektní” systém měl sílu různých systémů bez jejich slabostí. Nápad to byl sice na začátku odstrašující, ale zůstal jsem rozhodnutý postavit si vlastní sýstém, který splní mé potřeby lépe než standard.

Poté co jsem zjistil všechny problémy jako kruhové závislosti a chyby při kompilaci, vytvořil jsem vlastní Linux, který byl plně funkční a splňoval mé potřeby. Tento proces mi také umožnil vytvoření kompaktního Linuxu, který je rychlejší a zabírá méně místa než tradiční operační systémy. Tento systém jsem nazval Linux From Scratch, nebo krátce LFS.

Když jsem začal sdílet moje cíle a zkušenosti s ostatním členy Linuxové komunity, zjistilo se, že komunita má zájem mé zkušenosti dále rozvíjet. Vlastnoručně postavené LFS systémy nesplňují pouze specifikace a požadavky uživatelů, ale také nabízí výbornou příležitost k rozšíření znalostí pro programátory a systémové administrátory. Tak se zrodil projekt Linux From Scratch.

Tato kniha Linux From Scratch nabízí čtenářům postup jak navrhnout a zkompilovat vlastní Linux. Zdůrazňuje projekt Linux from Scratch a jeho výhody. Uživatelé mohou rozhodovat o všech částech jejich systému včetně rozložení adresářů, nastavení skriptů a bezpečnosti. Výsledný systém bude kompletně postavený ze zdrojových kódů a uživatelé budou moct určit kde, proč a jak budou nainstalované programy. Tato kniha také umožňuje přizpůsobit si Linux vlastním potřebám a mít nad ním větší kontrolu.

Doufám, že se vám bude dobře pracovat na vlastním LFS systému a budete se těšit z množství výhod, které nabízí systém, jenž je opravdu váš.

--
Gerard Beekmans
gerard@linuxfromscratch.org