5. Formátování

K jednoduššímu pochopení následuje několik typografických konvencí použitých v této knize. Tato část obsahuje několik příkladů formátování nalezených během Linux From Scratch.

./configure --prefix=/usr

Tento text musí být přesně opsán, pokud není jinak poznamenáno v okolním textu. Je také použit ve vysvětlivkách k pochopení o kterém příkazu je řeč.

install-info: unknown option '--dir-file=/mnt/lfs/usr/info/dir'

Tento typ písma (s pevnou šířkou) ukazuje výstup zadaného příkazu. Toto písmo je také použito pro jména souborů, např.: /etc/ld.so.conf.

Emphasis

Toto písmo je použito několikrát pro různé účely v této knize. Nejčastěji pro zdůraznění důležitých částí.

http://www.linuxfromscratch.org/

Takto jsou formátovány www odkazy do komunity LFS a na externí stránky. Zahrnují HOWTO, místa pro stažení programů a webová sídla.

cat > $LFS/etc/group << "EOF"
root:x:0:
bin:x:1:
......
EOF

Tento formát je použít při vytváření konfiguračních souborů. První příkaz říká systému, aby vytvořil z následujících řádkků až po sekvenci konce souborů (EOF) soubor $LFS/etc/group. Jakákoliv celá část musí být přesně opsána.

[REPLACED TEXT]

Takto je označen text, který má být nahrazen.

passwd(5)

Tímto formátek je odkazováno na specifickou manualovou stránku. Například příkaz passwd má dvě manuálové stránky, které se podle instrukcí LF nacházejí v /usr/share/man/man1/passwd.1 a /usr/share/man/man5/passwd.5. Obě stránky obsahují rozdílné informace. Pokud je napsáno passwd(5) odkazuje se speciálně na /usr/share/man/man5/passwd.5. Příkaz man passwd vypíše první manuálnovou stránku, která odpovídá “passwd”. Ta se nachází v /usr/share/man/man1/passwd.1. V tomto příkladu musíte spustit příkaz man 5 passwd, abyste zobrazili tuto manuálovou stránku. Hodně manuálových stránek se však nenachází ve více sekcích a proto obvykle stačí zapsat man [program name].